مدیریت سرمایه

بسیاری از مردم چیزی درباره مدیریت سرمایه نمی دانند. با این حال، همه می دانند که پول در اقتصاد جهانی در حال جریان است اما از پیچیدگی های آن بی اطلاع هستند.

مدیریت سرمایه، یک استراتژی مالی است که هدفش مطمئن شدن از حداکثر کارایی سرمایه در درون شرکت ها است. به عبارت دیگر، مدیریت سرمایه یعنی مدیریت پول.

تعادل در مدیریت سرمایه

به عنوان یک مدیر سرمایه، همیشه باید تعادل را حفظ کنید. گاهی اوقات می توان با کاهش هزینه های غیرضروری، وضعیت مالی یک فرد یا شرکت را بهبود بخشید. در مواقع دیگر، می توانید با اجرای یک تغییر کوچک در یکی از زمینه های اصلی کسب و کار، درآمد را به طور قابل توجهی افزایش دهید. دانستن اینکه در هر لحظه چه کاری را باید انجام دهید، به موثر بودن مدیریت سرمایه تان کمک می کند.

مدیریت سرمایه کوتاه مدت

مدیریت سرمایه بر روی دارایی ها و بدهی ها تمرکز می کند. به عبارتی دیگر، یک شرکت باید به اندازه کافی دارایی داشته باشد تا بتواند در طول تجارتش، به راحتی هزینه ها و بدهی ها را پرداخت کند و خطر ورشکستگی آن را تهدید نکند.

برای تجارت های مبتنی بر کالا، این دارایی ها شامل مواد اولیه هستند. مدیر سرمایه باید مطمئن شود که به اندازه کافی مواد اولیه در اختیار دارد تا تولید متوقف نشود. علاوه بر این، کالاهای تولیدی باید در اسرع وقت به بازار بروند تا با فروش آن ها، حساب مالی پر شود. این پول می تواند تمام بدهی ها و دستمزد ها را تسویه کند و مابقی آن، پس اندازی می شود برای چرخه بعدی تجارت.

با این حال، بسیاری از شرکت ها بندرت قبل از شروع چرخه جدید، همه بدهی هایشان را تسویه می کنند. این به این دلیل است که کم پیش می آید قبل از شروع چرخه جدید، تمامی کالا ها به فروش رفته باشد. به همین دلیل است که مدیران سرمایه باید بین تمام اجزای مختلف تجارتشان تعادل برقرار کنند تا به بهترین شکل ممکن، جلوی متوقف شدن تجارت را بگیرند.

انواع استراتژی در مدیریت سرمایه

استراتژی های مدیریت سرمایه به سه دسته محافظه کارانه، تهاجمی و محدود شده تقسیم می شوند.

با وب سایت اوآموز همراه باشید

استراتژی محافظه کارانه

استراتژی محافظه کارانه شامل تأمین سرمایه در گردش با ریسک کم و سودآوری کم است. در این رویکرد، مدیر سرمایه جدا از دارایی های ثابت و دارایی های جاری دائمی، بخشی از سرمایه در گردش موقت را نیز از منابع مالی بلند مدت تأمین می کند. این به معنی است که سرمایه گذاری های بلند مدتی که نرخ بهره و سودآوری کمتری دارند، بخشی از نیاز های مالی چرخه تولید فعلی را تأمین می کنند. با این که استراتژی محافظه کارانه به سرعت شما را به ثروت نمی رساند، اما امنیت بیشتری دارد.

استراتژی تهاجمی

استراتژی تهاجمی برعکس استراتژی محافظه کارانه، سودآوری را به ایمنی ترجیح می دهد. در این رویکرد، هزینه چرخه تولید جاری از طریق وجوه کوتاه مدت با نرخ بهره بالاتر تامین می شود و وجوه بلند مدت، فقط برای تأمین مالی دارایی های ثابت و بخشی از سرمایه در گردش استفاده می شود.

یکی از مزیت های این استراتژی این است که ریسک بالای آن، باعث صرفه جویی در هزینه بهره ها می شود.

استراتژی محدود شده

استراتژی محدود شده چیزی بین استراتژی محافظه کارانه و تهاجمی است. این رویکرد بسیار متنوع است و به همین خاطر، نمی توان تعریف دقیقی از آن را بیان کرد. افراد ماهر در مدیریت سرمایه، با توجه به استراتژی محدود شده، از چندین روش برای مدیریت ریسک و بازده بلند مدت و کوتاه مدت استفاده می کنند.

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال

شبکه اینترنت علاوه بر اینکه ارتباط بین مردم را راحت کرده، توانسته بستر مناسبی برای سرمایه گذاری های آنلاین باشد. با استفاده از اینترنت، موانع اطلاعاتی و اجرایی زیادی برداشته شد و بسیاری از تریدر ها توانستند معاملات زیادی را به راحتی انجام دهند.

با گسترش برنامه های تریدینگ، تریدر ها توانایی شرکت در بازارهای مالی با سرعت اجرای بیشتر و کارمزد کمتر را بدست آورند.

مدیریت سرمایه ارزهای رمزنگاری شده

با پیشرفت تکنولوژی و بیشتر شدن علاقه مردم به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بازار ارزهای دیجیتال با رشد قابل توجهی روبرو شد. تریدر ها و سرمایه گذارانی که به دنبال تجارت در بازار ارزهای دیجیتال بودند، برای انجام این کار نیاز داشتند با روش های مدیریت کردن دارایی هایشان آشنا شوند.

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال با پیچیدگی های زیادی همراه است، مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال برای تازه کاران کمی مشکل به نظر می آید.

در حال حاضر سرمایه بازار ارزهای رمزنگاری شده نزدیک به ۴۰۰ میلیارد دلار است. به دلیل حساسیت بالای این بازار، ابزار های مدیریت سرمایه در حوزه ارزهای دیجیتال در حال پیشرفت است و به عنوان یک تاز کار، گزینه های خوبی در اختیار دارید.

مدیریت ارزهای رمزنگاری شده به صورت ساده

در حال حاضر، روند خرید ارزهای رمزنگاری شده دشوارتر از خرید سهام عادی است. به عنوان یک تریدر یا سرمایه گذار، به محض ورود به بازار ارزهای دیجیتال، با کمی تحقیق و تفحص، با ابزار های ساده مدیریتی آن آشنا خواهید شد.

قبل از هر کاری، باید درباره کیف پول ارز دیجیتالی که می خواهید داشته باشید تحقیق کنید. سپس به سراغ صرافی های ارز دیجیتال بروید تا برای مبادله ارزهایتان مشکلی نداشته باشید. هرچند که این کار ساده به نظر می رسد، اما برای بسیاری از تریدر ها یک معضل واقعی است!

خیلی از افراد نمی توانند کیف پول یا صرافی که مناسبشان است را انتخاب کنند و معمولا اشتباه می کنند. انتخاب شما، باید بر اساس ترید ها و نوع فعالیتتان باشد. حتی بسیاری از تریدر های با تجربه هم ممکن است اشتباه کنند.

با این اوصاف، برای مدریت سرمایه تان باید به دنبال ابزار هایی باشید که این کار را برایتان ساده تر می کنند.

معرفی ابزار های مدیریت سرمایه ارزهای رمزنگاری شده

بسیاری از کیف پول ها یا صرافی ها، از تمامی ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی نمی کنند و نمی توانید هر ارزی را در آن ها ذخیره کنید و یا معامله ای را با کمک آن ها انجام دهید.

پلتفرم های زیادی برای مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال وجود دارند. به عنوان مثال، صرافی بایننس (مقاله معرفی صرافی بایننس و آموزش کار کردن با آن)، کیف پول atomic ( مقاله کیف پول atomic)، کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S (مقاله کیف پول سخت افزاری ارز رمزنگاری شده)، صرافی COIN360 (مقاله صرافی COIN360)، صرافی CoinMarketCap (مقاله صرافی CoinMarketCap)، کیف پول Trust (مقاله کیف پول Trust)، صرافی Coinbase، دبیت کارت، صرافی Blox و… از نمونه ابزار های مدیریت سرمایه ارزهای رمزنگاری شده هستند.

نتیجه گیری

مدیریت سرمایه عبارتند از راهکارهایی که برای حفظ و کارایی بیشتر سرمایه انجام می شود.

با توجه به رشد بازار ارزهای دیجیتال و اهمیت حفظ دارایی های آن، تریدر ها و سرمایه گذاران باید با تمام ابزار های مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال به خوبی آشنا شوند و بهترین روش مدیریت آن را به کار بگیرند.

صرافی ها و کیف پول ها ارز دیجیتال، بهترین روش مدیریت ارزها و انجام معاملات هستند.

امیدواریم با مطالعه این صفحه، با مفهوم مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال و ابزار های آن آشنا شده باشید…

منبع ۱۲