سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ – با سایت localhost همراه باشید.

 

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشید یا یک تریدر باشید، می دانید که DeFi یکی از داغترین مباحث در این حوزه است. DeFi یک سیستم پولی جدید است که در بلاکچین های عمومی ایجاد می شود. بیایید با همدیگر نگاهی به این موضوع بیندازیم….

معرفی DeFi : چشم انداز اقتصاد کنونی

بازارهای مالی ای که تا چند سال قبل با آن ها آشنا بودیم، همگی متمرکز بودند. در این بازار ها، مقامات مرکزی، ارز رایج را صادر می کنند که این ارزها، باعث حرکت رو به جلوی اقتصاد بازار می شود و برای تمام داد و ستد های بین دولت و بانک ها استفاده می شوند. بنابراین، قدرت مدیریت و تنظیم جریان و عرضه چنین ارزهایی در بازار، به دست نهاد مرکزی است. علاوه براین، ما کنترل دارایی هایمان را به دست سازمان های مختلف مالی مانند بانک ها می سپاریم و انتظار داریم درصد زیادی از سود دارایی مان را به ما برگردانند اما چنین نمی شود. مشکل اینجاست که تمام نظارت و سرمایه ها متمرکز هستند، و همین امر زنگ خطری را به صدا در می آورد.

ممکن است سازمان متمرکز به هر دلیلی شفاف سازی نداشته باشد و یا متحمل ضرر هنگفتی شود. در این صورت شما نیز دچار ضرر خواهید شد.

خب! در ایجا شاید چند سوال مهم برایتان پیش بیاید!

اگر ارگان های مرکزی تصمیم بگیرند برای مقابله با بحران مالی، ارزهای بیشتری چاپ کنند و این کارشان نتیجه معکوس بدهد، چه می شود؟ در سیستم مالی متمرکز از خدمات انسانی بهره می گیرند که این امر سبب می شود که احتمال خطا در قضاوت هایشان وجود داشته باشد.

برای مثال به دولت ونزوئلا نگاه کنید: طبق گزارش های صندوق بین المللی پول، سیاست های ضعیف پولی این دولت، از جمله چاپ مقدار زیادی پول در زمان افت قیمت نفت، منجر به تورم بیش از% ۱،۰۰۰،۰۰۰ شده است. این کار، توازن اقتصادی ونزوئلا را از بین برده است.

شما پول خود را در بانک ها و مؤسسات مالی دیگر پس انداز می کنید و اغلب برای کسب سود بیشتر، دارایی تان را به عنوان سپرده های بلند مدت به ودیعه می گذارید. این سازمان ها این پول را در بازارهای سهام سرمایه گذاری می کنند و همچنین به مشتریان دیگرشان، وام هایی با سودهای بالا می دهند. اما فقط بخش کوچکی از سود آن را به سپرده گذاران، یعنی ما پس می دهند. به عنوان مثال در کشور آمریکا با نرخ تورم جهانی در حدود ۳.۶۴٪ (۲٪ در خود آمریکا)، میزان واقعی این سود حتی کمتر هم می شود. به همین دلیل است که برخی از افراد به جای پس انداز کردن پولشان در بانک، سرمایه گذاری را انتخاب می کنند.

برای سرمایه گذاری، شما به مشاوران مالی خود اعتماد می کنید تا در ازای دریافت درصدی از سود شما، درباره طرح ها، سودهای دوطرفه و صندوق های سرمایه گذاری مشترک و بازار سهام به شما مشاوره دهند. شما در این صورت سوددهی بیشتر خواهید داشت اما باید با این حقیقت کنار بیایید که این کار خطراتی را هم به دنبال دارد؛ زیرا ممکن است مشاورتان اشتباه کند یا ریسک های بازار را به درستی شناسایی نکند. در بدترین حالت، ممکن است قسمت بزرگی از سرمایه تان را از دست بدهید.

در بازار سهام، چه تعداد از افراد سهام شرکت ها را مستقیما در اختیار دارند؟

اگرچه در مقایسه با سال ۲۰۱۷، افراد بیشتری از طبقه متوسط جامعه سهام دار شده اند، اما هنوز این رقم در مقایسه با سهام هایی که ثروتمندان در اختیار دارند فاصله قابل توجهی دارد. تحقیقات Edward Wolff ، اقتصاددان نیویورک سیتی نشان می دهد که ۱% خانواده های ثروتمند، تقریباً ۳۸% سهام کل بازار را در اختیار دارند. حدودا ۱۰٪ آمریکایی ها بیش از ۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار در بازار سهام سرمایه گذاری کرده اند و ۴۰٪ دیگر به طور متوسط ۱۰۰۰۰۰ $ سهام دارند و بقیه افراد سهامی ندارند. در برخی کشور ها افرادی وجود دارند که حتی به بازار سهام نیز دسترسی ندارند.

ما نمی توانیم در مورد محل سرمایه گذاری پول و نحوه اداره آنها توسط این شرکت ها صحبت زیادی داشته باشیم، چرا که در حال حاضر در این شرکت ها عدم شفافیت قابل ملاحظه ای وجود دارد.

همه این مسائل به دلیل سیستم متمرکز مالی است که در حال حاضر زیر بنای اقتصاد جهانی را تشکیل داده. تنها چیزی که می توانیم از آن مطمئن باشیم این است که این یک سیستم باز و عمومی نیست!

تنها راه حل این مشکلات، تمرکز زدایی است.

آیا می توان از ارز های رمزنگاری شده برای تمرکز زدایی استفاده کرد؟

بیت کوین و سایر پول های رمزنگاری شده، راهی برای داشتن تجارت امن بر روی یک شبکه همتا به همتا (peer to peer) بدون نیاز به واسطه هایی مانند بانک برای تسویه حساب تجاری، ارائه داده اند. این قابلیت به کاربران شبکه امکان کنترل کامل دارایی هایشان را می دهد.

با این حال، فراموش نکنید که این ارزهای دیجیتال تا الان نتوانستند سیستم مالی متمرکز را از دور خارج کنند. آنها فقط رد و بدل کردن پول و ذخیره آن را غیرمتمرکز کرده اند. چندین مشکل وجود دارد که مانع از غیرمتمرکز سازی سیستم مالی بلاکچین می شود. دو مورد ازین مشکلات عبارتند از:

 • با این که ارزهای رمزنگاری شده غیرمتمرکز هستند، اما بیشتر از طریق مکان هایی که دسترسی متمرکز دارند (مانند صرافی ها) می توان به آنها دسترسی داشت.
 • بیشتر پروژه های رمزنگاری شده از طریق شرکت های متمرکز که فاقد پاسخگویی یا شفافیت هستند، مدیریت می شوند.

DeFi چیست؟

DeFi مخفف Decentralized Financial است. سیستم مالی غیرمتمرکز شامل ارزهای دیجیتال، پروتکل ها، قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز یا  dApp های ساخته شده بر روی بلاکچین می شود.

با توجه به انعطاف پذیری و پیشرفت اتریوم، این پلتفرم گزینه اصلی برای برنامه DeFi است، اما این بدان معنا نیست که این تنها پلتفرم بلاکچین است.

DeFi را به عنوان یک اکوسیستم مالی باز در نظر بگیرید که در آن می توانید ابزارها و خدمات مختلف مالی کوچکی را به صورت غیرمتمرکز بسازید. از آنجایی که این ابزار ها و خدمات برنامه هایی هستند که بر روی یک بلاکچین خاص ساخته و طراحی شده اند، می توانند متناسب با نیاز شما ترکیب، اصلاح و یکپارچه شوند. درست مثل بازی لگو!

خدمات DeFi چیست؟

DeFi به شما این امکان می دهد که دارایی های خود را کنترل کنید.

اگرچه بسیاری از بانک های عصر جدید و شرکت های fintech وعده داده اند که کنترل بیشتری به کاربرانشان خواهند داد و هنوز هم این کار را به صورت کامل انجام نداده اند، اما همچنان افراد زیادی به آنها اعتماد می کنند تا دارایی هایشان را مدیریت کنند! هدف DeFi این است که به شما کنترل کامل دارایی های تان را بدهد، و این می تواند به دلیل غیرمتمرکزسازی و فناوری بلاکچین استفاده شده در آن باشد. علاوه براین، بسیاری از توسعه دهندگان برنامه های مالی، در حال استفاده از پروتکل های منبع باز برای تجارت از طریق مبادلات غیرمتمرکز هستند.

این حقیقت که پروتکل های منبع باز به تمام افراد این امکان را می دهند تا محصولات مالی جدیدی را بر روی آن بسازند، بسیار جذاب و وسوسه کننده است. توسعه دهندگان در سراسر جهان می توانند برای ایجاد محصولات جدید که منجر به نوآوری سریعتر و ایجاد یک شبکه امن می شود، با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی سایت coin360.com

هرکسی می تواند دارایی هایش را در شبکه بلاکچین ذخیره، تجارت و سرمایه گذاری کند و سود بسیار بالاتری نسبت به سیستم مالی سنتی (قدیمی) بدست آورد و خیالش از بابت امنیت دارایی اش مطمئن باشد. از آنجایی که هیچ شخص یا نهاد واسطه ای دارایی شما را اداره نمی کند، شما کنترل کاملی بر روی سرمایه گذاری های خود خواهید داشت.

اکوسیستم DeFi و محصولات آن

محصولات مختلفی که در DeFi دخیل هستند به عنوان “دارایی باز” شناخته می شوند، چرا که DeFi اکوسیستمی است که در آن بلاکچین ها، ارزهای دیجیتال و پروتکل های باز با ساختارهای مالی متعارف ادغام می شوند.

پروسه خدمات وام

همانطور که از نامش پیداست، یک پلتفرم وام ارز دیجیتال است که بر روی بلاکچین ساخته شده است. احتمالا به دلیل استفاده گسترده از شرکت خصوصی Dai، سایر پروتکل های همتا به همتا مانند Dharma، و طرح های جمع آوری نقدینگی از قبیل دارایی های مرکب که در سال های اخیر انجام شده، خدمات وام تبدیل به یکی از محبوب ترین پلتفرم ها در میان سایر بخش های دارایی باز شده است.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

در این پلتفرم، درست مثل یک بانک، کاربران پول خود را سپرده گذاری می کنند و وقتی شخص دیگری دارایی های دیجیتالی را قرض گرفت، سود به حساب کاربران واریز می شود. تفاوت این روش با وام بانکی در این است که در اینجا به جای واسطه گر ها، قراردادهای هوشمند هستند که شرایط وام را دیکته می کنند، وام دهندگان و وام گیرندگان را بهم متصل می کنند و کار توزیع سود را به عهده دارند. به دلیل شفافیت ذاتی بلاکچین و نبود هیچ واسطه ای، وام دهنده سود بالاتری کسب می کند و می تواند ریسک ها را به وضوح مشاهده کند.

پروسه وام باز کاملا مبتنی بر یک بلاکچین عمومی مانند اتریوم است و به لطف اهمیت توانایی آن در وام دادن دارایی های دیجیتال، می تواند به طور گسترده ای در سطح جهانی پذیرفته شود. مزیت های این وام نسبت به خدمات وام سنتی (بانکی) عبارتند از:

 • ادغام آن با وام دارایی دیجیتال یا وام گرفتن.
 • وثیقه دارایی های دیجیتال در صورت عدم پرداخت وام.
 • تسویه فوری معاملات و روش های جدید وام های تضمینی.
 • استاندارد سازی و قابلیت همکاری که می تواند هزینه ها را با اتوماسیون کاهش دهد.
 • بدون نیاز به بررسی اعتبار فرد. این به این معنی است که افرادی که نمی توانند از خدمات سنتی استفاده کنند، دسترسی بیشتری خواهند داشت.

MakerDAO به عنوان متداول ترین پروسه وام غیرمتمرکز در سال جاری شناخته شده است.

سایر پروسه ها مانند Dharma و BlockFi نیز این چنین هستند. BlockFi به کاربرانش این امکان را می دهد که دارایی های دیجیتال خود را وام دهند و وام بگیرند اما از مدل های اعتبار سنجی شناخته شده مانند بررسی اعتبار شخص و استفاده از شرکت هایی که درخواست های وام را پردازش می کنند، کمک می گیرد.

ارز پایدار

یکی از کاربردهای مفید دیگر اقتصاد غیرمتمرکز، استفاده آن در ارزهای پایدار است. ارزهای پایدار همان ارزهای رمزنگاری شده ای هستند که ارزش آن همانند دلار آمریکا است. بر خلاف دیگر ارزهای رمزنگاری شده ای که دارای ارزش ناپایدار هستند، ارز پایدار، توکن های صادر شده توسط بلاکچین هستند که برای ثابت نگه داشتن یک مقدار خاص طراحی شده اند. این ارزها معمولا با ارزهای رایج دیگرمانند دلار آمریکا پیوند خورده اند، اما اغلب با دارایی های واقعی دیگری مانند طلا نیز داد و ستد می شوند. ارزپایدار شامل وثیقه ای برای تغییر قیمت است.

۳ دسته ارزهای پایدار وجود دارد که عبارتند از:

 • با وثیقه
 • با وثیقه رمزنگاری شده
 • بدون وثیقه
 1. با وثیقه

در حال حاضر این نوع از ارزهای پایدار محبوبیت بیشتری دارند. نسبت ارزش این ارز ها با پول هایی مانند دلار یا یورو ۱:۱ است.

ذخیره ارزی فیات، در بانک نگهداری می شود تا از عرضه فعلی توکن پشتیبانی کند. Tether، دلار Gemini ، و USDC نیز از این قبیل ارزهای پایدار هستند.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

همین ذخیره ارز در بانک باعث متمرکز شدن آن می شود، در نتیجه می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. این ارزهای پایدار نیازمند این هستند که به نهادی متمرکز اعتماد کنند، بنابراین ممکن است در نتیجه سیاست های خارجی، در معرض از دست دادن ثبات شان قرار بگیرند. این ریسک زمانی بیشتر می شود که نتوان به توانایی قسمت مرکزی در پوشش IOU اعتماد کرد. البته این مسئله با مراقبت و رسیدگی به ارزهای پایدار قابل حل است.

 1. با وثیقه رمزنگاری شده

این ارزهای پایدار غیرمتمرکز توسط دارایی های رمزنگاری شده به عنوان وثیقه پشتیبانی می شوند. این ارز ها بر “صدور بی پشتوانه” تکیه کرده و ارزششان را طریق روش های مختلف از جمله وثیقه های زیاد و ایجاد مشوق ها، در نسبت ۱:۱ حفظ می کنند.

صدور بی پشتوانه، این نوع ارزها را کاملا شفاف و ذخیره را قابل کنترل می کند. Maker’s Dai از این نوع ارزهای پایدار است. به عنوان مثال، ارز پایدار DAI به دلار وابسته است و توسط اتریوم پشتیبانی می شود. برای هر DAI، ارزهای اتریوم به ارزش ۱.۵۰ دلار در قرارداد هوشمند MakerDAO به عنوان وثیقه وجود دارد.

وثیقه در یک قرارداد هوشمند نگه داشته می شود و در صورت تسویه بدهی، ارز پایدار قابل دسترسی است. اگر تعداد وثیقه به زیر سطح تعیین شده خاصی برسد، سیستم مالی ارز پایدار می تواند قرارداد هوشمند را ببندد و وثیقه را بفروشد.

نوسانات ناشی از وثیقه بزرگترین تهدید برای این مدل است. اگر وثیقه ارزش خود را بیش از اندازه از دست دهد، سیستم تبدیل به وثیقه-کسری می شود و روش های برگشت پذیر مانند فسخ ارز پایدار را می توان فعال کرد.

در میان این نوع ارزهای پایدار، Maker’s Dai یکی از جالب ترین نمونه هاست، زیرا تنها از وام گیرندگان تشکیل شده است، در حالی که خود این پروسه، یک پروسه وام دهنده است! بنابراین Dai را براساس پارامترهای حاکمیت و CDP می سازد و توضیع می کند. این ارز پایدار، نفوذ غیرمتمرکز دارد و در برابر سانسور های احتمالی مقاوم است.

 1. بدون وثیقه

این نوع ارزهای پایدار نه متمرکز هستند و نه بیش از حد با دارایی های دیجیتال تضمین می شوند. این سیستم به منظور حفظ نسبت پایدار، بر اساس یک الگوریتم، با افزایش تقاضا، توکن های بیشتری را فراهم می کند و در این حین، قیمت هر توکن کاهش می یابد. طبیعی است که با کاهش تقاضا، قیمت توکن ها بیشتر می شود.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

Basis” ” یک نمونه ارز پایدار است که در پی نگرانی های نظارتی در اواخر سال ۲۰۱۸ تعطیل شد.

خطری که اینجا وجود دارد مربوط به ثابت نگه داشتن ارزش این ارز ها است، زیرا باید همیشه تقاضایی وجود داشته باشد تا قیمت ها ثابت بمانند. همچنین، این امر مستلزم این است که شرکت کنندگان باور داشته باشند که تقاضا در آینده افزایش خواهد یافت. در صورت متوقف شدن رشد تقاضا، این ارز پایدار قادر به حفظ نسبت ارزش خود نخواهد بود.

صرافی ها و بازار آزاد

برخلاف صرافی های متمرکز مانند Coinbase، صرافی های غیرمتمرکز به همان شکل همتا به همتا، مبادلات دارایی های دیجیتال را بین دو طرف معامله در بلاکچین انجام می دهند و هیچ شخص ثالث مبادله گری درگیر این مبادلات نخواهد بود. مزیت این روش این است که هیچ ثبت نام، تأیید هویت یا هزینه اضافی وجود ندارد.

در سال های اخیر، چند مرکز مبادلات غیرمتمرکز(DEX) و بازارهای P2P راه اندازی شده اند. این مراکز مبادلات در مراحل اولیه تصویب قرار دارند و به دلیل تعداد مبادله گران کم و رابط کاربری غیر دوستانه، نمی توانید حجم قابل توجهی از مبادلات ارزهای پایدار را در آن ها مشاهده کنید.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

DEX ها از برخی روش های بسیار مبتکرانه ای مانند “مبادله اتمی” برای مبادله توکن های رمزارز، یا سایر روش های دیگر که بدون نیاز به وثیقه هستند، برای مبادله یک دارایی با دارایی دیگر با حداقل زمان تسویه حساب و خطر استفاده می کنند. اگرچه بسیاری از DEX ها ادعا می کنند که غیر متمرکز و بدون واسطه هستند، اما همیشه حرفشان درست نیست. درنتیجه همیشه بهتر است قبل از استفاده از آنها، به خوبی تحقیق کنید تا سرتان کلاه نرود.

به عنوان مثال، IDEX ( یک dapp در بلاکچین اتریوم) محبوب ترین DEX است. سایر DEX ها عبارتند از Binance DEX ، Radar Relay و EtherDelta. شبکه Kyber و ۰x دو نمونه از صرافی های غیرمتمرکز دیگر هستند.

انواع دیگر بازارهای آزاد، بر توکن های غیر قابل مبادله (NFT) تمرکز دارند. این توکن ها اغلب به عنوان رمزارزهای قابل جمع آوری شناخته می شوند. OpenSea و Rarebits دو پلتفرمی هستند که به کاوش، کشف و خرید یا فروش این رمزارزها کمک می کنند. برخی بازارها مانند District0X نیز وجود دارند که حتی به شما این امکان را می دهند تا بازارهای خود را ایجاد و روش های مدیریتی خود را انتخاب کرده و به آن ها رای دهید.

بازارهای P2P مستقر در اتریوم، دارای پتانسیل بلند مدت قابل توجهی هستند. ممکن است در آینده نزدیک، این بازار ها بتوانند دارایی های دیجیتال بومی و دارایی های توکن دار دنیای واقعی را پوشش دهند.

پلتفرم های مدیریت سرمایه گذاری و انتشار

طیف گسترده ای از پلتفرم ها، این بخش را پوشش می دهند. بخش قابل توجهی از پلتفرم های انتشار به بازار توکن های امنیتی مربوط می شود. همچنین این پلتفرم شامل صرافی هایی مانند tZERO از Overstock است، که به عنوان رسانه های انتشار نیز عمل می کنند.

Polymath و Harbour دو پلتفرم انتشار توکن مطمعن هستند که برای هر ناشری چارچوب، ابزار و منابع لازم را برای راه اندازی اوراق بهادار توکن در بلاکچین فراهم می کنند. این پلتفرم ها قراردادهای توکن استاندارد خود را برای هر اوراق بهاداری مانند ST-20 و R-Token در اختیار دارند. این ویژگی آن ها را قادر می سازد تا به طورخودکار هماهنگ باشند و پارامترهای تجاری را مطابق با الزامات قانونی تنظیم کنند. علاوه بر این، آنها برای کمک به صادر کنندگان، با ارائه دهندگان خدمات مختلف مانند متولیان نگهداری، مبادله گران و اشخاص حقوقی، همکاری می کنند.

چندین پلتفرم مدیریت دارایی مبتنی بر قرارداد هوشمند مانند Melonport وجود دارند که هزینه ها، مبادلات، هماهنگی، مدیریت خطر و … را با هم ادغام می کنند.

به احتمال زیاد با ورود بیشتر کاربران، به ویژه مؤسسات به بازارهای باز مالی، این پلتفرم ها و چارچوب های مدیریت سرمایه گذاری شان، با سرعت بیشتری رو به جلو حرکت خواهند کرد.

DeFi به چه اندازه غیرمتمرکز است؟

در فضای ارزهای رمزنگاری شده، می توان این طور گفت که: “یک سیستم به اندازه اصلی ترین جزئش غیر متمرکز است.”

در واقع، تمرکززدایی در چندین سطح وجود دارد. میزان غیر متمرکز بودن هر کدام از خدمات DeFi متفاوت است، چرا که تمامی اجزا نمی توانند غیرمتمرکز شود و همچنین تمام اجزا هم نمی توانند متمرکز باشند.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

به عنوان مثال، دسته بندی کردن پروسه های وام غیرمتمرکز می تواند بر اساس اجزای مشترک تمام پروتکل های وام DeFi مانند وثیقه، تأمین نقدینگی، توسعه پروتکل و تعیین نرخ بهره صورت پذیرد.

سطح ۰ Defi با نام :CeFi محصولات متمرکز مالی (CeFi) که ماهیت حضانتی (وثیقه) دارند، از سیستم متمرکز مالی استفاده می کنند، و با وارد کردن margin calls، نقدینگی را برای margin calls خود تأمین می کنند و قابلیت تعیین نرخ بهره به طور متمرکز را دارند.

به عنوان نمونه: BlockFi ، SALT ، Celsius ، Nexo.

سطح ۱ DeFi: این دسته از محصولات DeFi بدون وثیقه هستند اما از سیستم مالی متمرکز استفاده می کنند و بصورت مرکزی margin calls را شروع می کنند، نقدینگی را به صورت مرکزی ارائه می دهند، نرخ بهره را به صورت مرکزی تعیین می کنند، و همچنین به صورت متمرکز به روزرسانی ها و تحولات پلتفرم را انجام می دهند.

به عنوان مثال  .Dharma

سطح ۲ DeFi: محصولاتی که در سطح ۲ DeFi قرار دارند بدون وثیقه هستند اما دارای یک جز اضافی غیرمتمرکزهستند، در حالی که بقیه اجزا آن ها به صورت مرکزی کار می کنند.

برای مثال  .Expo, Nuo, ETHLend

سطح ۳ :DeFi محصولات موجود در سطح ۳ DeFi نیز بدون نیاز به وثیقه هستند و همچنین نیازی به مجوز شروع margin calls ندارند و نقدینگی margin call را تأمین می کند، در حالی که بقیه به صورت مرکزی اداره می شوند.

به عنوان مثال MakerDAO, Compound.

سطح ۴ :DeFi آنچه که این سطح از محصولات DeFi را متفاوت کرده این است که علاوه بر بدون وثیقه بودن، بدون نیاز به داشتن مجوزmargin call و تأمین نقدینگی margin call ، سیستم مالی غیرمتمرکزی دارند.

به عنوان مثال dYdX,  Fulcrum.

سطح ۵ DeFi: تعیین نرخ بهره به همراه سه جزء اول در سطح ۴ DeFi غیرمتمرکز است، اما کنترل برای تحول و به روزرسانی پلتفرم متمرکز است.

برای مثال bZx.

سطح ۶ DeFi: در این سطح، تمامی اجزای DeFi باید غیرمتمرکز باشد، اما تاکنون هیچ پروتکل DeFi کاملا غیرمتمرکز نشده است و عملا همچین سطحی تا به حال وجود نداشته.

به همین ترتیب، در مورد ارزپایدار نیز، به جز موارد معدودی مانند DAI، سایر ارزهای پایدار غیرمتمرکز نیستند. این ارزها، همان توکن هایی هستند که نشان دهنده سپرده های ارزی فیات هستند که در مکانی (در یک بانک) نگهداری می شوند. به همین دلیل است که می توانید دارایی خود را رمزگذاری کنید و به محدوده بلاکچین وارد شوید، اما در این موارد، شما نیاز به بازخرید و مدیریت پولتان به صورت فیزیکی دارید.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

تا زمانی که قانون کاملا با خدمات DeFi سازگار نشده، همیشه نوعی تمرکزگرایی وجود دارد. به عنوان مثال، این نکته را در نظر بگیرید که هرچند می توانید سند توکن سازی را ثبت کنید، اما قانون و دادگاه کشورتان باید این مسئله را قانونی بداند. در غیر اینصورت ممکن است برایتان مشکلاتی به وجود آید.

آیا در DeFi خطری وجود دارد؟

هر محصولی که سود بالا داشته باشد، همیشه خطراتی را به همراه دارد و DeFi نیز ازین قاعده مستثنا نیست.

تأمین مدیریت رمزارزها و ابزارهای مالی به دانش تخصصی نیاز دارد، بنابراین هر چه تخصصتان کمتر باشد، خطری که تهدیدتان می کند بزرگتر است. این وظیفه کاربر است که منابع خود را مخفی نگه دارد و از مواردی مانند کیف پول سخت افزاری و احراز هویت چند-عاملی استفاده کند.

شما در حال مطالعه مقاله آموزشی سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟ از سایت اوآموز هستید.

هک DAO یک رسوایی عظیم بود که در ژوئن ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. به دنبال این اتفاق، هکر موفق شد با استفاده از یک نقطه آسیب پذیر در کدگذاری، یک سوم بودجه DAO را به یک حساب دیگر منتقل کند. این امر مجموعه ی اتریوم را مجبور کرد تا وجوه از دست رفته در بلاکچین را بازگرداند.

DApp و امنیت قرارداد هوشمند از آن زمان بسیار شدیدتر شده است، اما اگر فکر کنیم که دیگر اتفاقی ازین دست نمی افتد خیلی سبک سرانه است. برخی از ابزارهای DeFi از ممیزی های امنیتی عبور کرده اند – به عنوان مثال، Dai تاکنون چهار ممیزی امنیتی دریافت کرده است. علاوه بر این، شرکت هایی مانند Nexus Mutual وجود دارند که بیمه ای برای پوشش مواردی مانند ناکارآمد بودن قرارداد هوشمند در نظر گرفته اند.

به عنوان یک کاربر DeFi، باید خودتان را با شرایط و تغییرات احتمالی خدمات بین محصولات مختلف DeFi، کیف پول ها، مبادلات و پروژه های رمزارزها به روز کنید. برخی از محصولات DeFi می توانند ابعاد جدیدی اضافه کنند که با DAO های حاکم بر پروتکل یا پلتفرم هماهنگ می شوند. به عنوان مثال، دارندگان توکن MarkDAO می توانند در مورد هزینه پایداری Dai رأی دهند. در حال حاضر ارزش این توکن حداقل از %۱ تا %۲۰ افزایش داشته است.

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال همانند سرمایه گذاران ارزهای سنتی، معمولا برای ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری، از داده ها و معیارهای تاریخی مانند تورم سالانه ارز و نرخ سود بدون ریسک استفاده می کنند. اما در مورد DeFi، فقدان اطلاعات و معیارهای تاریخی گسترده، ارزیابی ریسک سرمایه گذاری در DeFi را دشوار می کند.

برای کاهش این خطرات، توکن هایی مانند cDai (ترکیبی از Dai) ارائه شده است. cDai با استفاده از پروتکل وام ترکیبی، به طور اتوماتیک سود متغیر را به حساب کاربرانش واریز می کند و این امکان را به کاربران می دهد تا در محصولات DeFi نسبتا بدون ریسک، سرمایه گذاری کنند.

نتیجه گیری

با اینکه بازار DeFi در مقایسه با صرافی های سنتی بسیار کوچکتر است، اما از سال گذشته تاکنون، سرعت خود را افزایش داده است. با ظهور روز افزون پروژه های بیشتر و dApp های مالی، انتظار می رود که در آینده ای نه چندان دور، به یک شبکه مالی واقعا غیرمتمرکز برسیم که در آن جا، صرافی های سنتی با دارایی های دیجیتال و بلاکچین کاملا هماهنگ شده هستند. ممنون که با مقاله آموزشی “سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟” با ترجمه اختصاصی از وب سایت اوآموز بودید

منبع